click tracking
Warrnambool and District Cricket Association

News

Under 15's Friday 14th December update

Due to wet weather we’ve rescheduled tonight’s under 15 games to be completed on Monday (17th Dec). Any under 13’s who are trialling for U13 country week Read more

U15 WDCA Country Week Teams 2019

U15 WDCA Country Week Teams 2019. WDCA Country Week Selectors have chosen two competitive teams to represent the Cricket Association at the Horsham Under Read more

WDCA Under 13 club nominations for 2019 Portland Country Week

WDCA UNDER 13 CLUB NOMINATIONS FOR PORTLAND COUNTRY WEEK. The WDCA will enter two Under 13 teams into the Portland Under 13 Country Week to be held in Read more

WDCA UNDER 17 COUNTRY WEEK TRIALS – SEASON 2018/19.

WDCA UNDER 17 COUNTRY WEEK TRIALS – SEASON 2018/19. The WDCA selectors have chosen a squad of 46 players who will trial for selection in the WDCA Country Read more

WDCA Country Week Squad

WDCA Country Week Squad Cam Williams, Rukshan Weerasignhe, Jimmy Elford, Glenn Moore, Joe Kenna, Matt Petherick (RC) Nick Butters, Alex Jennings, (Wood) Read more

Male Western Waves WDCA squad members

Western Waves Selection – The following players from Warrnambool have been selected in the Western Waves team (note more details on U18 male teams to Read more

Female Western Waves WDCA squad members

The following players from Warrnambool have been selected in the female Western Waves teams (note more details on the U18 male teams to be provided when Read more

Private cricket training approved by the WDCA.

Private cricket training approved by the WDCA. Level 2 Accredited coach and WDCA junior academy coach Andrew Thomson is now available for private tuition Read more

WDCA Competitions
Show:
Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM  
Sungold Boys Under 17s 5 9 Dec 18
Brierly Christ Church
   def by  
Woodford
Sungold Boys Under 17s 7 11 Dec 18
Russells Creek
   def by  
Wesley CBC
Sungold Boys Under 17s 7 11 Dec 18
Allansford
   def  
Panmure
Sungold Boys Under 17s 7 11 Dec 18
West Warrnambool
   def  
Koroit
Sungold Boys Under 17s 7 11 Dec 18
Brierly Christ Church
   def  
Merrivale
Sungold Boys Under 17s 7 11 Dec 18
Nestles
   def  
Dennington
Renegades Girls Under 17s 7 12 Dec 18
Russells Creek
   def by  
Nirranda
Renegades Girls Under 17s 7 12 Dec 18
Nestles
   def by  
Port Fairy
Renegades Girls Under 17s 7 12 Dec 18
West Warrnambool
   def  
Woodford
Renegades Girls Under 14s 6 12 Dec 18
Port Fairy
   def  
East Warrnambool YCW
Renegades Girls Under 14s 6 12 Dec 18
Allansford
   def  
Russells Creek
Under 11s 5 9 Dec 18
Merrivale Black
   def  
West Black
Under 11s 5 9 Dec 18
Koroit Red
   def  
Port Pirates
Under 11s 5 9 Dec 18
Port Fairy
   def  
Woodford
Under 11s 5 9 Dec 18
Russells Creek
   def by  
West Panthers
RankNameRunsGradeRound 
1 Cameron N Williams150Sungold Division 14
2 Cameron N Williams134Sungold Division 16
3 Rukshan Weerasinghe108Sungold Division 13
4 Cameron N Williams94Sungold Division 1GF2
5 Jason O Perera92Sungold Division 17
6 Nick Butters90Sungold Division 15
7 Cameron N Williams84Sungold Division 11
8 Mark Murphy84Sungold Division 12
9 Cameron N Williams82Sungold Division 111
10 Ben Threlfall81Sungold Division 13